طبیعت گردی نیشابور

معرفی مناطق و زیستگاه های گیاهی و جانوری نیشابور

نیشابور و جلوه های تاریخی و طبیعی آن 

 
کشور ایران سرزمین پهناوری است که با دارا بودن 195/648/1 کیلومتر مساحت جغرافیایی در منطقه معتدل شمالی در قاره آسیا قرار گرفته است . آب و هوای مناطق، طرز تلکم و روشهای جاری زندگی در کشور با یکدیگر متفاوت بوده و باعث گردیده کشور به چندین استان و هر استان با توجه به امکانات طبیعی و قومی و سابقه تاریخی به چندین شهر گوناگون تقسیم شود و استان خراسان یکی از این تقسیمات به شمار می آید، خراسان بزرگترین و پهناورترین استان کشور عزیزمان ایران است.در دامن این استان پهناور شهرستان نیشابور، این شهر زیبا و کوهستانی خود نمایی می کند. این شهر در مسیر راه آهن و جاده آسفالته تهران- مشهد و در موقعیت جغرافیایی  58.48٫197    و 36٫11٫748  قرار گرفته است. 

گذشته نیشابور

در قرن چهارم میلادی، شاهپور دوم ساسانی این شهر را نیوشاهپور خواند که بعدها به نیشابور تغییر نام داده شد. این شهر در مسیر شاهراه تجارتی زمان قدیم قرار داشت و راه اصلی بازرگانان از آن می گذشت. نیشابور در تاریخ موجودیتش همواره جولانگاه فرمانروایان بسیاری بوده است و همیشه مورد تاخت و تازهایی قرار گرفته و این تاخت و تازها را باید گذاشت تا آنانی پاسخ دهند که اعتبار این ملت را برتر از قوم خود دانستند حتی اگر نام نیشابور مایه رشک و حسد قوم مغول باشد.

ادیبان علمی نیشابور

نام نیشابور همیشه با خیام، عطار،کمال الملک همراه است و اکثراً این شهر را به نام خیام می شناسند. آرامگاه خیام در فاصله 5 کیلومتری جنوب شرقی شهر در مسیر جاده نیشابور به مشهد قرار گرفته است که پس از پیمودن یک اتوبان فرعی به آرامگاه این ریاضیدان و فیلسوف مشهور می رسیم.

مقبره شیخ فریدالدین عطار و نقاش نامی کمال الملک به فاصله 2 کیلومتری از آرامگاه خیام قرار گرفته است، بوستان این ادیبان همه ساله پذیرای مشتاقان و مسافران زیادی است.

ییلاقهای نیشابور

بجز این ستارگان درخشان می توان از دره ها و گردشگاههای زیبا و دیدنی نیشابور همچون باغرود و اردوگاه کشوری شهید رجایی، بوژان، درود، خرو،قدمگاه، گرینه، بار و . . .  با نعمات سرشار نام برد.
                             مقبره حکیم عمر خیام نیشابوری                                                                        
                                                                                                                                                                            

                                                                                            
                                                               مقبره شیخ فریدالدین عطار نیشابوری                                                                                                                            آرامگاه کمال الملکتاریخ ارسال: سه‌شنبه 24 بهمن 1396 ساعت 18:19 | نویسنده: مهدی لگزیان | چاپ مطلب
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.